Skip to content

Microsoft Amerikan Ordusu için $22 Milyar Dolarlık VR/AR başlık anlaşması imzaladı

AR / VR gözlükler oyunlarda oldukça işe yarıyor ve bu gözlükler günümüzde drone kullanmak gibi alanlardan; makinelerin özelliklerine uzaktan bakmak ve teknik servis alanlarında kullanılıyor. Microsoft HoloLens isimli başlıklarla oldukça ilerleme kaydetti ve bugün Microsoft, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu’nu şirketin HoloLens teknolojisine dayanan AR/VR artırılmış gerçeklik başlığıyla donatmak için bir sözleşme yaptığını duyurdu. Şirket, bu sözleşmenin 10+ yılda yaklaşık 22 milyar dolar değerinde olabileceğini söyledi.

Microsoft, Entegre Görsel Artırma Sistemi (IVAS) tasarımına dayalı olarak Ordu için 120.000 AR kulaklık siparişini teslim edecek ve yenilenmiş tasarım, sahadaki askerlerin ihtiyaçları için HoloLens 2’nin yeteneklerini güncelleyecek. Microsoft’tan Alex Kipman’ın bir blog gönderisinde “Program, çeşitli senaryolarda bilgi paylaşımına ve karar vermeye olanak tanıyan gelişmiş durumsal farkındalık sağlıyor” dedi.

Microsoft yine 2018’de ABD Ordusunu artırılmış gerçeklik teknolojisiyle donatmak için kazandığı 480 milyon dolarlık iki yıllık sözleşmeye dayanıyor. O zamanlar sözleşme, anlaşmanın potansiyel olarak 100.000’den fazla kulaklık siparişi ile sonuçlanabileceğini belirtiyordu. “Artırılmış gerçeklik teknolojisi, askerlere karar vermeleri için daha fazla ve daha iyi bilgi sağlayacak. Bir Microsoft sözcüsü, basına gönderdiği açıklamada, bu yeni çalışma Savunma Bakanlığı ile uzun süredir devam eden, güvenilir ilişkimizi bu yeni alana genişletiyor ”dedi.

Microsoft, bu duyurunun, bu tasarımların prototiplenmesinden sahada üretilmesine ve kullanıma sunulmasına geçişi işaret ettiğini söylüyor. Bu, birkaç büyük ölçekli sunum görmüş ve Microsoft’a, gelecekte tüketici ve kurumsal düzeydeki cihazlara ölçeklenebilecek temel teknoloji sorunlarının üstesinden gelmek için bir devlet yüklenici bütçesi veren artırılmış gerçeklik teknolojisi için büyük bir ölçeklendirmedir. Artırılmış gerçeklikte sektörün en büyük oyuncularının çoğu, askeri sözleşmelerden kaçınma konusunda isteksiz veya açık sözlü davrandılar, ancak Microsoft bu sözleşmeler için rekabet etmekte geri kalmadı.

Microsoft ve Amerikan Ordusunun da yaptığı açıklamaya bakarsak, bu teknolojiyi geliştiren birçok teknoloji firması, ihaleye girmekten uzak durdu ve orduyla aslında bir bakıma uğraşmak istemedi; çünkü bildiğiniz gibi devletle çalışmak ve para almak biraz çetrefilli olabiliyor. Microsoft ise geri adım atmadı ve bu ihaleyi almak için çok mücadele etti. Aslında bu büyüklükte bir ihaleyi de ancak Microsoft tamamlayabilir ve şirket için doğru bir strateji olduğunu söyleyebiliriz.

Picture Source: https://ai.plainenglish.io/advancement-of-vr-ar-and-mr-in-the-military-sector-b6ff0a3784

Yazılara ilginiz için çok teşekkürler.. Dijikafe Dijital Strateji : Bize ulaşın: [email protected]

Dijikafe Dijital Strateji ve E-ticaret Danışmanlığı Hakkında

  • Dijikafe Digital Innovation olarak, e-ticaret ve girişimcilik sektörüne inovatif dijital çözümler sunma, dijital stratejiler ve yaratıcı içerik oluşturmak için kurulduk.
  • Dijikafe olarak; dijital ve teknoloji dünyasının en güncel gelişmelerini size aktarmayı kendimize ana amaç edindik.
  • Dijikafe, dijital dünyayı ve kafe rahatlığını birleştiren bir iş planıyla sürekli gelişecek ve ilerleyen aşamalarda “Dijital Strateji ve Creative Digital Innovation Cafe” konseptiyle size hizmetler sunacaktır. 

Benzer Yazıları Okuyabilirsiniz

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli bilgilendirme:

Dijikafe.com Digital Lifestyle  içerikleri; Verimaker Digital Growth tarafından oluşturulmuştur ve tüm hakları saklıdır.

Resim hakkı ve logolar resmi oluşturan hak sahibine aittir. Başka kurum ve markalara ait resimler ve linkler hiçbir şekilde ticari kaygılarla kullanılamaz. 

Dijikafe Digital Lifestyle, hiçbir şekilde kişisel bilgilerinizi sizin onayınız olmadan saklamaz ve işlemez.