Skip to content

T-Mobile müşteri datalarının bir kısmına hackerlar erişti

T-Mobile GSM hat sağlayıcı ve internet sağlayıcı olarak hizmet veriyor ve şirket Amerika’da yoğun olarak tercih ediliyor. Geçtiğimiz dönemlerde Sprint ile 26 milyar dolarlık birleşme sürecini tamamladıktan sonra ABD’deki üçüncü büyük cep telefonu operatörü haline geldi ve şirketin oldukça önemli bir datası var. Telekom operatörü hackerların hedefi oldu ve 2020 yılında iki kez müşteri verilerini ihlal etti.

T-Mobile, konuyla ilgili web sitesinden yaptığı açıklamada, T-Mobile’ın telekom hizmeti sağlamak için yaptığı ve müşterilerinden topladığı veriler de dahil olmak üzere, bazı müşterilerin hesap bilgilerine yakın zamanda yetkisiz erişim keşfettiğini söyledi. Bu durum, 2020 yılında 2 kez gerçekleştiği için, müşteri datalarının kötü ellere geçmesi şirketin prestiji için hiç iyi bir gelişme değil.

Şirketin IT ekibi sızmayı tespit etti ve erişimi yetkisiz bağlantılara kapattı; fakat bu durum datanın bir bölümünün kaçırılmasına engel olamadı ve hangi müşterilerinin datalarının çalındığını henüz bilmiyoruz ve bu konuda da açıklama yapılmadı. Şirket basına yaptığı açıklamada: “Ne olduğunu ve hangi bilgilerin dahil olduğunu belirlemek için, önde gelen siber güvenlik uzmanlarının yardımıyla derhal bir soruşturma başlattık. Ayrıca bu konuyu derhal federal kolluk kuvvetlerine bildirdik ve şu anda etkilenen müşterileri bilgilendirme sürecindeyiz.” dedi.

Şirket, yapılan sızmanın, kullanıcıların ismine, ev veya e-posta adreslerine, finansal verilere ve hesap şifrelerine ya da PIN’lere erişmediğini söylediler. Korsanların ulaştığı bilgiler ise, müşteriye özel ağ bilgileri, arama kayıtları gibi bilgiler. Hackerların ulaştığı bilgiler ise aramanın ne zaman yapıldığı, ne kadar süreyle, arayanın telefon numarası ve her arama için hedef telefon numaraları ve üzerinde bulunabilecek diğer bilgiler müşterinin faturası gibi bilgiler.

T-Mobile sözcüsü, ihlalin Aralık ayı başında gerçekleştiğini ve tüm T-Mobile müşterilerinin yaklaşık% 0,2’sini veya yaklaşık 200.000 müşteriyi etkilediğini söyledi. Şirketi sarsan bu haber, son yıllarda yapılan en önemli saldırı olduğunu söylüyorlar ve bu saldırıların devam etmesinden korkan şirket, bu konuda önlemler almaya başladı. Şirkete 2018 yılında a bir sızma girişimi yapılmıştı ve bu saldırı da 2 milyona yakın müşteri datasına erişildiği tahmin ediliyordu. T-Mobile tüm açıkları kabul etti ve müşterilerini uyardı.

Yazılara ilginiz için çok teşekkürler.. Dijikafe Dijital Strateji : Bize ulaşın: [email protected]

Dijikafe Dijital Strateji ve E-ticaret Danışmanlığı Hakkında

  • Dijikafe Digital Innovation olarak, e-ticaret ve girişimcilik sektörüne inovatif dijital çözümler sunma, dijital stratejiler ve yaratıcı içerik oluşturmak için kurulduk.
  • Dijikafe olarak; dijital ve teknoloji dünyasının en güncel gelişmelerini size aktarmayı kendimize ana amaç edindik.
  • Dijikafe, dijital dünyayı ve kafe rahatlığını birleştiren bir iş planıyla sürekli gelişecek ve ilerleyen aşamalarda “Dijital Strateji ve Creative Digital Innovation Cafe” konseptiyle size hizmetler sunacaktır. 

Benzer Yazıları Okuyabilirsiniz

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli bilgilendirme:

Dijikafe.com Digital Lifestyle  içerikleri; Verimaker Digital Growth tarafından oluşturulmuştur ve tüm hakları saklıdır.

Resim hakkı ve logolar resmi oluşturan hak sahibine aittir. Başka kurum ve markalara ait resimler ve linkler hiçbir şekilde ticari kaygılarla kullanılamaz. 

Dijikafe Digital Lifestyle, hiçbir şekilde kişisel bilgilerinizi sizin onayınız olmadan saklamaz ve işlemez.