Skip to content

Dev Teknoloji Firmaları Silikon Vadisini Terk Ediyor

Silicon Vadisi, bir zamanlar tüm girişimcilerin olmak istediği ve şirket kurarak büyümek istedikleri bir teknoloji merkeziydi; fakat günümüzde Vadi derin bir yara aldı ve kanamaya devam ediyor. Vadiyi, önce küçük girişimciler terk etmeye başladı ve ardından da büyük girişimler ve daha sonrasında ise dev teknoloji firmaları vadiyi terk etmeye başladı. Teksas eyaletinin Austin şehri girişimcilerin yeni üssü oldu ve irili ufaklı tüm firmalar Austin’e birer birer göç etmeye başladı.

Bu firmalardan en önemlisi SpaceX ve Tesla. Şirketin CEO’su Elon Musk’ın yaptığı röportajda öne çıkardığı görüş,”Silicon Vadisi kanamaya devam ediyor ve umarım bu kanama kısa sürede durur.” Elon Musk yaptığı bu açıklamada, Silikon Vadisinde ciddi problemler olduğunu belirtti ve bu da vadinin uzun dönemde boşalacağını ve girişimcilerin yeni yerler keşfederek bu yerlerde girişimlerini devam ettireceklerini belirttiler. Vadinin kan kaybının aslında birkaç önemli nedeni var.

Vadiden ayrılan büyük teknoloji firmaları arasında SpaceX, Tesla, Hewlett-Packard ve son olarak da Oracle’ın vadiyi terk ederek Austin’e gideceğini açıklaması, vadiye büyük bir şok olarak yansıdı ve bu haberlerin ardından herkesin gözü diğer teknoloji firmalarına çevrildi. Silikon vadisini önemli yapan unsur, tüm teknoloji firmalarının aynı yerde olması ve ekosistemin tüm gücüyle burada olmasıydı. Firmaların teker teker vadiden ayrılması, bu ekosistemin de çökeceğini düşüncesini de ortaya çıkardı.

Oracle yetkililerinin yaptığı açıklamada, çalışanların neredeyse tamamı evden çalışıyor ve Bay Area da yaşam koşullarının çok zor olması, kiraların yüksek olması ve çalışanların tüm bu konulardan rahatsız olmasından dolayı firmalar teker teker vadiyi terk etmeye karar verdi. Teknoloji çalışanlarının en büyük problemleri yaşam alanlarının kısıtlı olması ve kiraların çok yüksek olması. 5.000 dolar aylık maaş alan bir yazılımcı, neredeyse 3500 veya 4000 dolar bir kira ücreti ödüyor ve bu da çalışanların verimliliğini etkiliyor.

Google’da Teksas Austin’e 1 milyar dolar yatırım yaptı ve paralel ofisini Austin’de kurmaya başladı. Vadiyi terk etmenin bir diğer nedeni de politik nedenler. Cumhuriyetçi ve demokrat ayrımı Amerika’da derinleşti ve Trump’ı destekleyen bazı firmalar, demokratların ağırlıkta olduğu vadiden; Cumhuriyetçilerin yönettiği Teksas’a yöneldi. Bir diğer neden de Teksas’da vergilerin daha az olması ve şirketlerin bu vergi indirimlerinin faydalanmak istemesi de Silikon Vadisinden uzaklaşmanın bir diğer nedeni.

Vadinin önümüzdeki birkaç yıl içinde kan kaybedeceği kesin gibi ve firmalar birer birer buradan uzaklaşıyor ve Austin’de yatırım yaparak işlerini Austin’e taşıyorlar. Tabi Silikon Vadisinde Facebook, Apple, Google ve Twitter gibi dev şirketler var ve bu şirketlerin çok büyük kampüsleri bu bölgede bulunuyor. Bu büyük şirketler vadiyi tamamen terk etmesi zor gözüküyor; fakat Austin’de Head Office kurarak ekosistemin içinde yer almak isteyecekler ve Google da ilk adımı ofis yatırımı yaparak, yaptı. Gelişmeleri gözlemleyerek size aktarmaya devam edeceğiz.

Yazılara ilginiz için çok teşekkürler.. Dijikafe Dijital Strateji : Bize ulaşın: [email protected]

Dijikafe Dijital Strateji ve E-ticaret Danışmanlığı Hakkında

  • Dijikafe Digital Innovation olarak, e-ticaret ve girişimcilik sektörüne inovatif dijital çözümler sunma, dijital stratejiler ve yaratıcı içerik oluşturmak için kurulduk.
  • Dijikafe olarak; dijital ve teknoloji dünyasının en güncel gelişmelerini size aktarmayı kendimize ana amaç edindik.
  • Dijikafe, dijital dünyayı ve kafe rahatlığını birleştiren bir iş planıyla sürekli gelişecek ve ilerleyen aşamalarda “Dijital Strateji ve Creative Digital Innovation Cafe” konseptiyle size hizmetler sunacaktır. 

Benzer Yazıları Okuyabilirsiniz

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli bilgilendirme:

Dijikafe.com Digital Lifestyle  içerikleri; Verimaker Digital Growth tarafından oluşturulmuştur ve tüm hakları saklıdır.

Resim hakkı ve logolar resmi oluşturan hak sahibine aittir. Başka kurum ve markalara ait resimler ve linkler hiçbir şekilde ticari kaygılarla kullanılamaz. 

Dijikafe Digital Lifestyle, hiçbir şekilde kişisel bilgilerinizi sizin onayınız olmadan saklamaz ve işlemez.