Skip to content

Tesla Fremont fabrikasında üretimi %30 kapasite artışıyla tekrar başlatıyor

Tesla California Fremont’da bulunan ve koronadan dolayı operasyonlarını durdurduğu Fremont fabrikasında %30 kapasite artışına giderek üretim başlatıyor. Şirketin CEO’su Elon Musk basına yaptığı açıklamada, fabrikanın açılacağı ve %30 kapasiteyle çalışarak Tesla elektrikli araç siparişlerini üretime alacaklarını açıkladı. ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Alameda County’de bulunan bir şehirdir. Şehir, 23 Ocak 1956 tarihinde beş küçük yerleşimin birleşmesiyle kurulmuştur.[2] Yüzölçümü 226.9 km² olan şehrin nüfusu 2012 yılı itibarı ile 214,089’dur.[1]

Aslında Alameda County bölgesi Korona’dan dolayı tüm şirketin operasyonlarını durdurdu ve şirketler şu an çalışamıyor; fakat ülkemizde de olduğu gibi vaka sayılarının düşmesinden dolayı biraz gevşeme yaşanıyor ve firmalar da yavaş yavaş operasyonlarına başlamaya çalışıyor. Elon Musk çalışanlarına gönderdiği mail ile fabrikanın açılmasını için direktif verdiğini belirtti ve şirketin insan kaynakları direktörü de Elon Musk’ın böyle bir talebi olduğunu belirtti.

Elon Musk en kısa sürede fabrikayı açmayı planlıyor ve bunun için bölge hükümetine baskı yapıyor; fakat Alameda County yetkilileri de bu açıklamadan dolayı bir açıklama yapma gereği duydular ve otomobil üreticilerinin son bir açıklamaya kadar, operasyonlarını sürdüremeyeceklerini belirttiler. Yerel hükümet kısıtlamalar konusunda çok sıkı ve tüm süreci denetliyor. Elon Musk ise yerel hükümetle tam tersi düşünceye sahip ve biran önce operasyonların başlaması gerektiğini vurguluyor.

Tesla ve Alameda yerel hükümetiyle çok ciddi bir tartışma yaşanıyor; fakat yerel hükümet asla geri adım atmayarak kısıtlamaları devam ettiriyor. Korona salgınından dolayı aslında bu kısıtlamalar sağlık için çok önemli; fakat üretim yapacak şirketler için de zor bir durum yaşanıyor ve Tesla üreteceği araç modellerini üretemiyor. Siparişin yürürlüğe girmesinden bir hafta sonra Tesla, Fremont fabrikasında üretimi askıya aldı. İlçeyle yapılan bir anlaşma uyarınca fabrikada temel operasyonlar devam etmiştir. Şirket, 4 Mayıs’a kadar üretimi askıya alacağını ve maaşlı çalışanların yanı sıra furlough işçilerinin ücretlerini% 10 ila % 30 arasında azaltmasını istediğini söyledi.

Ancak Nisan ayının sonuna doğru, Bay Area ilçeleri evde kalmayı düzenledi ve Musk’tan kuralları eleştiren ve bir noktada “ÖZGÜR AMERİKA” içeriğini Tweeter’dan paylaşarak duruma tepkisini gösterdi. Görünüşe göre üretim için Tesla’nın bir süre daha beklemesi gerekecek.

Yazılara ilginiz için çok teşekkürler.. Dijikafe Dijital Strateji : Bize ulaşın: [email protected]

Dijikafe Dijital Strateji ve E-ticaret Danışmanlığı Hakkında

  • Dijikafe Digital Innovation olarak, e-ticaret ve girişimcilik sektörüne inovatif dijital çözümler sunma, dijital stratejiler ve yaratıcı içerik oluşturmak için kurulduk.
  • Dijikafe olarak; dijital ve teknoloji dünyasının en güncel gelişmelerini size aktarmayı kendimize ana amaç edindik.
  • Dijikafe, dijital dünyayı ve kafe rahatlığını birleştiren bir iş planıyla sürekli gelişecek ve ilerleyen aşamalarda “Dijital Strateji ve Creative Digital Innovation Cafe” konseptiyle size hizmetler sunacaktır. 

Benzer Yazıları Okuyabilirsiniz

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli bilgilendirme:

Dijikafe.com Digital Lifestyle  içerikleri; Verimaker Digital Growth tarafından oluşturulmuştur ve tüm hakları saklıdır.

Resim hakkı ve logolar resmi oluşturan hak sahibine aittir. Başka kurum ve markalara ait resimler ve linkler hiçbir şekilde ticari kaygılarla kullanılamaz. 

Dijikafe Digital Lifestyle, hiçbir şekilde kişisel bilgilerinizi sizin onayınız olmadan saklamaz ve işlemez.