Skip to content

Nvidia kıdemli mühendisi ve Stanford uzmanları 400$’a parçaları toplanabilen açık kaynak ventilator üretti

Korona virüs salgınının çok hızlı yayılması ve tüm dünyadaki insanlara birkaç ay içinde bulaşmasından sonra, özellikle hastaneler çok zor dönemler geçirdi. Hastaların bir anda hastanelere akın etmesi ve yoğun bakıma alınan hastaların ventilator ihtiyacı olması; fakat hastanelerin bu ihtiyacı karşılayamamasından dolayı hastalar ve hastaneler büyük sıkıntı yaşadı. Hatta, İtalya gibi bazı ülkelerde, hastalar için yeterli sayıda ventilator olmadığı için, hastalar arasında tercih yapıldı.

Ventilator ihtiyacını anlayan ve yardımcı olmak isteyen bilim adamları ve şirketler de kolları sıvadılar ve ventilator üretmeye başladılar. Bunlardan bir tanesi de Nvidia Kıdemli Mühendisi Bill Dally ve açık kaynak olarak üretebilen ve parçalarının tamamının 400$ gibi bir tutarda toplanabildiği bir ventilator üretti. Bill yaptığı ventilatör’ün tüm açık kaynak kodlarını, Stanford Üniversitesi bünyesinde hazırladıkları op-vent.standford.edu çatısı altında paylaştı ve linke tıklayarak siteye gidip tüm kaynaklara erişebilirsiniz.

Bill ve arkadaşları tarafından üretilen 400$’lık ventilatorün piyasa fiyatı yaklaşık 20.000$ ve açık kaynak olarak tüm dökümanları paylaştıkları için, biraz mühendislik bilgisi olan herkes bu ventilatörü üretebilir. Özellikle, üniversite hastaneleri ve mühendislik okuyan üniversite öğrencileri de rahatlıkla bu ventilatörü üretebilirler. Ventilatörün yapımı çok sade ve herkes tarafından rahatlıkla da hayata geçirilebilir. Biraz yapımına ve parçalarına kafa yorduktan sonra projeyi hayata geçirebilirsiniz.

Dally tarafından oluşturulan tasarım basitlik için hazırlandı ve temel olarak sadece iki merkezi bileşen içeriyor – bir solenoid valf ve bir mikrodenetleyici. Tasarım OP-Vent olarak adlandırıldı ve aşağıdaki videoda, COVID-19’a yanıt olarak geliştirilen diğer daha karmaşık acil durum kullanımlı ventilatör tasarımları da dahil olmak üzere mevcut alternatiflere kıyasla donanım açısından ne kadar sade bir yapıya sahip olduğunu görebilirsiniz.

Dally’nin hazırladığı bu sade tasarıma sahip ventilatöre doktorlar da yardım etti. Stanford Üniversitesinden Dr. Andrew More, kıdemli doktor ve Dr. Bryant Lin, medikal cihaz uzmanı; ventilatörün üretilmesine yardımcı oldular ve ekibe tüm desteği verdiler. Dr. Lin, cihazın çok basit olduğu ve herkesin hızlı bir şekilde, cihazın kurulumunu yapabileceğini belirtti. Cihaz tasarlanırken sade olmasına ve çok az parça içermesine özen gösterdiklerini söyleyen Lin, ventilatörün çok az enerji harcamasını da sağladıklarını söyledi.

Bir sonraki tasarım, ajansın COVID-19 ekipmanı için Acil Kullanım Yetkilendirme programı kapsamında FDA tarafından onaylanması ve daha sonra büyük ölçekli üretim yapmak için imalat ortaklarını aramasını sağlamak. Bu cihaz FDA tarafından onaylandığında, herhangi medikal cihaz üreten bir şirketle anlaşıp üretimi yapılabilir. Mühendisler, hangi sektörde çalışırlarsa çalışsınlar, insanların hayatlarını kurtarmak için harika işler başarıyorlar.

Yazılara ilginiz için çok teşekkürler.. Dijikafe Dijital Strateji : Bize ulaşın: [email protected]

Dijikafe Dijital Strateji ve E-ticaret Danışmanlığı Hakkında

  • Dijikafe Digital Innovation olarak, e-ticaret ve girişimcilik sektörüne inovatif dijital çözümler sunma, dijital stratejiler ve yaratıcı içerik oluşturmak için kurulduk.
  • Dijikafe olarak; dijital ve teknoloji dünyasının en güncel gelişmelerini size aktarmayı kendimize ana amaç edindik.
  • Dijikafe, dijital dünyayı ve kafe rahatlığını birleştiren bir iş planıyla sürekli gelişecek ve ilerleyen aşamalarda “Dijital Strateji ve Creative Digital Innovation Cafe” konseptiyle size hizmetler sunacaktır. 

Benzer Yazıları Okuyabilirsiniz

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önemli bilgilendirme:

Dijikafe.com Digital Lifestyle  içerikleri; Verimaker Digital Growth tarafından oluşturulmuştur ve tüm hakları saklıdır.

Resim hakkı ve logolar resmi oluşturan hak sahibine aittir. Başka kurum ve markalara ait resimler ve linkler hiçbir şekilde ticari kaygılarla kullanılamaz. 

Dijikafe Digital Lifestyle, hiçbir şekilde kişisel bilgilerinizi sizin onayınız olmadan saklamaz ve işlemez.